Хна – один із найдавніших натуральних барвників для волосся. Але навколо безпечності хни в народі точаться багаторічні суперечки – прихильники цієї фарби стверджують, що вона оздоровлює волосся і робить його міцнішим, покращує стан шкіри голови. А противники хни зазначають, що вона сушить волосся, руйнує його структуру та загрожує здоров’ю шкіри. Хто ж має рацію? І як насправді хна для волосся впливає на шкіру голови? Розповідає лікар-трихолог.
Як хна впливає на волосся? Міфи і правда
Головна причина суперечок навколо хни – в тому, що дія цієї фарби все ще мало вивчена, дає суперечливі результати і викликає питання у наукової спільноти. Давайте розглянемо найпопулярніші твердження про хну і розберемося, що з них – правда, а що ні.
1. «Хна – безпечна фарба»
Якщо порівнювати чисту хну і звичайну аміачну фарбу для волосся, хна справді виграє в питанні безпеки. Розглянемо, в чому ж відмінність.
Як працює звичайна аміачна фарба? Аміак – луг, він потрібен, щоб підняти кутикулу волоса – дрібні лусочки, які захищають внутрішній шар стрижня. Після підйому цих лусочок склад фарби проникає вглиб стрижня, руйнує натуральний пігмент волосини і замінює його обраним кольором. Але синтетичний пігмент залишається там не назавжди – він поступово вимивається, і у волосяному стрижні утворюються порожнечі. Крім того, піднята кутикула гірше захищає волосся, підвищує його ламкість.
У натуральної хни принцип дії інший. У процесі фарбування вона практично не пошкоджує кутикулу й акуратно «вплітається» у внутрішню структуру стрижня волоса.
Річ у тім, що в хні міститься натуральний барвник – танін. Молекули таніну дещо схожі за своєю структурою з кератином – білком, з якого складається 80-85% волосяного стрижня. Під час фарбування хною ці дрібні молекули легко проходять через кутикулу, не завдаючи їй істотних ушкоджень, і «чіпляються» за кератин усередині стрижня, надаючи волоссю додаткового забарвлення. Тобто, після фарбування хною ваш природний пігмент об’єднується з натуральним барвником.
Однак варто уточнити: все вищеописане характерно саме для натуральної хни.
На жаль, сьогодні у продажу можна зустріти багато прикладів «хімічної» фарби, яку продають під виглядом натуральної через наявність хни в складі. Але, крім хни, в таких фарбах містяться хімічні барвники та інші речовини, частина з яких токсична, небезпечна для волосся і шкіри голови. Наприклад, пара-фенілендіамін (PPD), пара-амінофенол (4-амінофенол), ортоамінофенол, пероксид барію. Ці речовини токсичні, можуть викликати алергію і шкірний дерматит.
2. «У хни непередбачуваний ефект, її не можна змити і замінити іншою фарбою»
Це дійсно так.
Непередбачуваний ефект. Відтінок хни на волоссі важко передбачити заздалегідь – все залежить від натурального кольору волосся.
Неможливість змивання. За частого фарбування хна залишається всередині стрижня назавжди, її практично неможливо «вимити» з волосся.
«Позеленіння». Натуральний барвник може змінювати свій відтінок під час взаємодії з іншими речовинами. Так, волосся може «позеленіти» за частого контакту з хлорованою водою, а також з перекисом, який міститься в складі освітлювачів і фарб для волосся.
Це стосується і натуральної хни, і хімічних фарб із натуральною хною в складі.
3. «Хна лікує і зміцнює волосся»
А ось це твердження – дуже спірне.
Річ у тім, що натуральний барвник у складі хни – танін, або танінова кислота – це дубильна речовина.
Молекули таніну вбудовуються в структуру волосяного стрижня і роблять його міцнішим, зміцнюють внутрішній шар. Але одночасно з цим волосся стає більш жорстким і сухим. І кінцевий результат залежить від початкового типу волосся, його генетичних особливостей і поточного стану.
Хну як фарбу для волосся популяризували мешканки Сходу та Азії.
Азіатський (або східний) тип волосся – один з найбільш міцних. Це волосся – пряме, товсте, щільне, сильне і стійке до зовнішніх пошкоджень. Воно має низьку пористість, добре утримує вологу всередині.
На таке волосся хна дійсно впливає благотворно – надає більш насичений цікавий відтінок і додаткову міцність.
Але слов’янське волосся має іншу структуру. Воно набагато тонше, м’якше і шовковистіше. І воно більш чутливе до ушкоджень: за нестачі живлення, помилок у догляді та частого фарбування воно швидше отримує структурні пошкодження, стає пористим, сухим і ламким.
І ось на таке волосся хна впливає досить підступним чином. З одного боку, після фарбування волосся здається більш щільним і густим – завдяки таніну, який вбудувався в кератинову структуру волосяного стрижня. Але властивості дубильної кислоти дають про себе знати – волосся стає жорсткішим і сухішим, втрачає колишню м’якість і еластичність. Воно також може стати менш блискучим і гладким. А якщо до фарбування волосся вже було пошкодженим і ослабленим, його ламкість підвищується в рази.
Саме тому навколо хни в народі ходять такі палкі суперечки. Жінки з різними типажами і станом волосся отримують від натурального барвника різний ефект – і складають про нього протилежні думки.
Не варто також забувати, що під час регулярного фарбування хна взаємодіє не тільки з волоссям, а й зі шкірою голови.
Як хна впливає на шкіру голови? Суперечливий ефект
З цього питання дослідження теж дають спірні результати.
З одного боку, хна доведено допомагає боротися зі шкірними захворюваннями. Так, у разі контактного дерматиту вона зменшує подразнення і прискорює загоєння.
До речі, у країнах Сходу та Азії хну часто використовували в медицині – її застосовували в разі опіків, відкритих ран, пролежнів, шкірних захворювань. Фактично, хна виступала натуральним антисептиком з підсушувальним ефектом. Ба більше, в Індії чоловіки могли наносити хну на ступні ніг – щоб дубильна кислота зробила їх більш грубими і придатними для активної ходьби босоніж.
Однак, з іншого боку, для здорової шкіри голови без ушкоджень хна не настільки корисна – особливо, якщо ця шкіра від початку має низьку активність сальних залоз і схильна до сухості.
По-перше, дубильні речовини в складі хни роблять шкіру сухішою і жорсткішою – це загрожує появою лупи і свербіння. Крім того, у разі підвищення сухості та жорсткості шкіри може порушуватися живлення волосяних фолікулів і ріст нового волосся.
По-друге, хна може порушувати природні регенераційні процеси здорової шкіри і заважати її відновленню після дрібних пошкоджень. Крім того, під час контакту зі слизовими – наприклад, якщо в процесі фарбування хна випадково потрапляє на слизову оболонку очей – хна може спричиняти сильне подразнення.
Тому, якщо ви не маєте шкірних захворювань і зважилися на натуральне фарбування хною, важливо мінімізувати контакт цього барвника зі шкірою.