Нежить або, як кажуть в народі, соплі у новонародженого або немовляти – стан, за якого носові ходи закладені, утруднене носове дихання, а з носа виділяється слиз. Ці прояви характерні для риніту.
Фахівці клініки «JMC» розповідають, чому з’являються соплі у новонароджених і немовлят, що робити батькам при нежиті у дітей та коли потрібно терміново звертатися до лікаря. За більш детальною інформацією стосовно вашої дитини, звертайтесь безпосередньо на консультацію до лікаря, в клініці «JMC» є сучасне відділення педіатрії та фахівці вищої категорії, докладніше на сайті: https://jmc.org.ua/.
Причини нежитю в маленьких дітей
Найчастіше в появі сопель у новонароджених винні респіраторні інфекції, які в переважній більшості в дитячому віці бувають вірусними. Механізм формування риніту дуже простий: організм розуміє, що в нього потрапили чужорідні, умовно небезпечні істоти, і починає усіма способами намагатися їх позбутися. Виробляючи слиз, імунітет прагне змити хвороботворну мікрофлору з поверхні слизових оболонок, які вистилають носові ходи, що зовні проявляється у вигляді сопель, чхання і покашлювання.
Аналогічно реагує організм і на потрапляння алергенів, бактерій, грибків, пилових частинок і бруду. Бактеріальний риніт сам по собі, як первинне захворювання, зустрічається досить рідко. Найчастіше він стає ускладненням вірусних інфекцій або інших патологій, які супроводжуються нежиттю.
Іншими можливими причинами можуть стати:
- переохолодження організму;
- нераціональне використання дорослими лікарських препаратів щодо дітей;
- потрапляння стороннього предмета в порожнину носа;
- прорізування зубів;
- вроджені особливості будови носоглотки.
У рідкісних випадках трапляється так званий вазомоторний риніт, коли вироблення слизу зумовлене порушенням в роботі судин слизових тканин у носі.
Симптоми нежитю у новонароджених і грудних дітей
Основними ознаками проблеми із закладеністю носа є:
- прозорі, жовтуваті або зеленуваті виділення з носових ходів;
- сопіння, хропіння під час сну;
- дихання через рот;
- захлинання молоком або сумішшю під час смоктання;
- відмова від пиття і їжі, капризи при вигляді пляшечки;
- почервоніння ніздревих отворів і шкіри біля носа;
- сльозотеча.
Нерідко у немовляти спостерігаються одночасно кілька симптомів хвороби, зокрема: нежить, кашель, підвищена температура тіла, загальна слабкість і сонливість, примхливість. Нерідко на цьому тлі голос стає осиплим, порушується режим сну та харчування.
Одним із варіантів нежитю є задній або, як його ще називають, постназальний риніт, коли соплі, стікаючи поверхнею задньої стінки глотки в немовляти, спричиняють кашель, відчуття печіння в горлі, утруднене ковтання. Як правило, подібна симптоматика загострюється, коли малюк перебуває в горизонтальному положенні.
Лікар потрібен негайно, якщо в дитини є ознаки дихальної недостатності (поверхневе, прискорене дихання, блідість шкіри, частий пульс), домішки крові в слизу або батьки підозрюють, що причиною виділень із носа міг стати чужорідний предмет, а також у разі, коли дитина через нежить не їсть і втрачає вагу, безупинно плаче, не спить.
Діагностика
Обстеженням і лікуванням нежитю в новонародженої дитини займаються педіатри, отоларингологи, інфекціоністи або алергологи. Первинний огляд і подальші направлення, як правило, робить педіатр.
Для того, щоб визначити тактику терапії, проводяться:
- загальний фізикальний огляд носоглотки та ротоглотки;
- збір анамнезу;
- лабораторні аналізи крові, ПЛР, алергопроби.
У складних випадках може знадобитися МРТ або КТ, УЗД носових пазух, риноскопія, фіброскопія.
Лікування нежитю у грудних дітей
Грамотна терапія передбачає:
- усунення джерела інфекції або алергії;
- купірування симптомів і полегшення носового дихання;
- профілактичні заходи для попередження подальшого розвитку хвороби.
Ґрунтуючись на інформації, отриманій від батьків малюка, і даних об’єктивного обстеження, лікарі підбирають оптимальну схему лікування нежитю в немовляти, яка може включати:
- антигістамінні та гормональні препарати при патології алергічної природи;
- системні та спеціальні місцеві антибактеріальні засоби при бактеріальному перебігу риніту;
- симптоматичну допомогу (зволоження слизових оболонок носа, нормалізацію параметрів вологості й температури повітря в кімнаті, корекцію денного режиму та харчування);
- судинозвужувальні медикаменти для відновлення носового дихання;
- протизапальні засоби та вітамінні комплекси.
У деяких випадках можуть бути використані безпечні фізіотерапевтичні процедури.
Як допомогти новонародженому малюку в домашніх умовах?
Основне правило – категорично не можна без призначення лікаря давати дитині будь-які лікарські засоби в будь-якій формі, чи то краплі, сиропи, розчини тощо. Також вкрай небажано застосовувати щодо малюка народні методи лікування, навіть якщо вони здаються безпечними та дієвими.
Насамперед, необхідно:
- забезпечити в кімнаті, де спить і тривалий час перебуває дитина, оптимальні параметри повітря: не більше ніж +22 градуси і не менше 40% вологості;
- інтенсивно поїти дитину будь-якими доступними способами (грудним молоком, чистою водою, спеціальним дитячим чаєм, дозволеним за віком);
- зволожувати слизові носа за допомогою закапування фізрозчину або аналогічних рідин якомога частіше;
- піднімати той край матрацу, куди дитина лягає головою на час денного і нічного сну;
- багато гуляти на свіжому повітрі, якщо в дитини немає підвищеної температури тіла.
Важливо пам’ятати, що нежить – лише симптом, наслідок основного захворювання, і завданням батьків є не усунення сопель, а полегшення стану малюка загалом.
Чого робити категорично не можна:
- закапувати в ніс новонародженого грудне молоко, сік алое та інших рослин, судинозвужувальні препарати, розраховані на дорослих, розчини системних антибіотиків;
- колупати в носі малюка ватними паличками або іншими предметами, намагаючись вичистити засохлі кірочки і слиз;
- використовувати судинозвужувальні засоби без консультації лікаря;
- прикладати до пазух носа гарячі яйця, нагріті праскою хустки тощо.
Подібні заходи не тільки не несуть будь-якої терапевтичної користі, а й можуть обернутися реальною небезпекою для дитини. Наприклад, грудне молоко – чудове середовище для розмноження бактерій, а сік алое або каланхое може викликати сильний хімічний опік слизових.
Профілактика
Які заходи профілактики можна і потрібно:
- проводити своєчасну вакцинацію дітей згідно з національним календарем і за можливості ставити щеплення, яких немає в переліку обов’язкових;
- загартовувати дітей;
- щодня приділяти час прогулянкам на свіжому повітрі, купанню, масажу та гімнастиці;
- дотримуватися запобіжних заходів, спілкуючись із хворими родичами та друзями.
Дізнатися більше про методи профілактики та лікування нежитю у дітей різного віку можна на консультації в дитячому відділенні педіатрії”JMC”.